• POKYNY k zápisu do 1.ročníka šk. roka 2024 - 2025

• USMERNENIE K ZÁPISU

na školský rok 2024/2025

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE:

• Zápis detí do 1. ročníka Základnej školy M.R. Štefánika, Vajanského 35, 921 01 Piešťany pre školský rok 2024/2025 sa uskutoční
        • 12. apríla 2024 (piatok)    od 1400    do 1800 hod.
        • 13. apríla 2024 (sobota)    od  800      do 1200 hod.

v budove školy na prízemí v 1.A triede – miestnosť č. 4

• Zápisu sa zúčastní dieťa a obidvaja zákonní zástupcovia.
          • Zákonní zástupcovia detí, ktoré do 31. augusta 2024 dovŕšia 6. rok a dosiahnu školskú zrelosť, ako aj deti, ktoré boli v predchádzajúcom roku neprijaté z dôvodu pokračovania v predprimárnom vzdelávaní v MŠ, sú povinní svoje deti prihlásiť na zápis do 1. ročníka základnej školy.
          • Na plnenie povinnej školskej dochádzky je povinný rodič prihlásiť aj dieťa, ktoré v  nasledujúcom školskom roku 2024/2025 bude pokračovať v plnení povinného  predprimárneho vzdelávania (PPPV) v materskej škole (tzv. odklad), pretože takéto dieťa dosiahne šesť rokov veku do 31. 08. 2024.
          • Od 1.1.2021 nastala zmena v postupe pri odklade povinnej školskej dochádzky:
          • Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré dosiahne do 31.8.2024 vek šiestich rokov, ale nedosiahne školskú zrelosť, musí požiadať riaditeľa príslušnej materskej školy buď o prijatie dieťaťa do materskej školy (ak predtým nenavštevovalo materskú školu), alebo o pokračovanie vzdelávania v materskej škole (Ziadost_o_pokracovanie_PPPV.doc).

Na základe Žiadosti o pokračovanie v PPPV vydáva príslušná materská škola Rozhodnutie o pokračovaní dieťaťa v predprimárnom vzdelávaní, ktoré je potom potrebné doručiť Základnej škole M.R. Štefánika (najneskôr do 31.mája 2024)   s kópiami

1. písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,
        2. písomný  súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast

Kedy  možno prijať aj dieťa, ktoré nedovŕši šiesty rok veku:

• musí mať absolvované predprimárne vzdelávanie; zákonný zástupca predloží potvrdenie príslušnej materskej školy, Príloha_č.1.docx
          • musí byť súhlasné vyjadrenie CPPPaP,
          • musí byť súhlasné vyjadrenie detského pediatra.

Prihlášku možno podať:

alebo

- elektronicky vyplnením prihlášky zo školského informačného systému  prostredníctvom webovej stránky školy https://1zsmrspy.edupage.org/register/. Prosíme rodičov, aby pred odoslaním dôkladne skontrolovali údaje (rodné číslo, bydlisko a kontaktné údaje).

V takomto prípade zákonní zástupcovia podpíšu prihlášku osobne v deň konania zápisu.

Správnosť a pravdivosť údajov uvedených v elektronickej prihláške zákonní zástupcovia potvrdzujú vypísaním tlačiva  Vyhlasenie_Udaje_v_elektronickej_prihlaske.docx .

Pri zápise do 1. ročníka zákonný zástupca dieťaťa predloží:

• rodný list dieťaťa (ak je v rodnom liste uvedený len jeden rodič, všetky dokumenty podpisuje práve tento rodič, ak sú v rodnom liste uvedení obidvaja rodičia, všetky dokumenty podpisujú obaja rodičia, ak súd neurčil inak),
          • občianske preukazy oboch zákonných zástupcov (ak sú v rodnom liste uvedení),
          • vytlačenú a podpísanú elektronickú prihlášku oboma zákonnými zástupcami,
        • Vyhlásenie, ktorým zákonní zástupcovia potvrdzujú správnosť a pravdivosť údajov uvedených v elektronickej prihláške (Vyhlasenie_Udaje_v_elektronickej_prihlaske.docx).
          • preukázateľný doklad o zdravotnom postihnutí dieťaťa alebo o špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrebách dieťaťa (doložiť najneskôr do 15. júna 2024).

Podpisy zákonných zástupcov na prihláške:

• sa vyžaduje od oboch zákonných zástupcov dieťaťa.

Výnimky:

• jednému rodičovi bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností  ( je možné preukázať neoverenú kópiu rozhodnutia súdu ),
          • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (je možné preukázať potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu ),
          • zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou  a vec neznesie odklad, rodič predloží písomné vyhlásenie (Príloha_č. 2.docx),
          • ak sa zákonní zástupcovia dohodnú, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, musia riaditeľovi školy doručiť  písomné vyhlásenie (Príloha_č. 3.docx).

Rozhodnutie o prijatí / neprijatí a doručenie rozhodnutia:

• sa doručí obom zákonným zástupcom dieťaťa,
          • sa doručí len jednému zákonnému zástupcovi, ak sa zákonní zástupcovia dohodli a spolu s podanou prihláškou doručili riaditeľovi školy písomné vyhlásenie (Príloha_č. 3.docx),
          • v prihláške je uvedená doručovacia adresa len jedného zákonného zástupcu, doručí sa rozhodnutie len na uvedenú adresu,
          • ak zákonní zástupcovia majú v prihláške rôznu doručovaciu adresu, rozhodnutie sa doručuje každému zákonnému zástupcovi osobitne.

O prijatí / neprijatí dieťaťa do 1. ročníka základnej školy rozhodne riaditeľ školy do 15. júna 2024.