• O škole

• Objekt školy vyznačujúci sa čistotou geometrických foriem a zdôraznenou horizontalitou. Dispozičné riešenie plne rešpektuje účel stavby .

Autor: F. Bednárik, realizácia: 1938 (funkcionalizmus) @

Dvojposchodová, ale sčasti aj prízemná stavba s pôdorysom v tvare písmena L. Nevysoký keramický sokel /prízemie je len málo zdvihnuté nad úroveň vonkajšieho chodníka/ nachádza odozvu v lemovaní atiky, ktorá je ukončená náznakovou rímsou. Rímsa sa mierou plasticity, ani použitým materiálom neodlišuje od horizontálnych lemovaní pásov okien. Medziokenné pilieriky sú taktiež obložené hnedastým keramickým obkladom, čo zvlášť na východnej fasáde zvyšuje kontrast medzi svetlejšími omietnutými plochami parapetov a tmavšími pásmi okien. Krídlo s učebňami je navrhnuté ako dispozičný dvojtrakt s tým, že triedy sú umiestnené do troch podlaží učebného traktu tak, aby mali okná výlučne na východ. 17-tim triedam zodpovedá príslušné vybavenie ďalšími učebnými, odpočinkovými, sociálnymi a pomocnými priestormi. Telocvičňa je situovaná ako prízemný záver východozápadného krídla v paralele s Vajanského ulicou. Škola bola pôvodne pomenovaná po generálovi M.R. Štefánikovi.

Stavba je jediným príkladom tzv. farebného funkcionalizmu v meste. Bola poslednou, kompletne ukončenou realizáciou pred rozpadom štátu a vypuknutím druhej svetovej vojny.

Zdroj: http://www.piestany.sk/index.php?id=671